Written by 14:58 Zdrowie

Czy istnieje związek między rakiem piersi a stanikami?

czy istnieje związek między rakiem piersi a stanikami?

W ciągu ostatnich lat w sieci pojawiło się wiele dyskusji na temat potencjalnego związku między noszeniem staników a ryzykiem rozwoju raka piersi. Temat zdaje się być bardzo chodliwy, zwłaszcza w niektórych kręgach internetowych i alternatywnych mediach zdrowotnych. Jego popularność dotarła także do kręgów naukowych, które postanowiły sprawdzić czy faktycznie jest związek między rakiem piersi a stanikami. Zapraszam do lektury wyników.

Analiza dostępnych badań

Badania naukowe jednoznacznie zaprzeczają istnieniu związku między noszeniem staników a występowaniem raka piersi u kobiet. Wszystkie najważniejsze prace badawcze wskazują na brak wiarygodnych dowodów łączących noszenie staników z wyższym ryzykiem raka piersi. W 2014 roku, na przykład, ogromne badanie epidemiologiczne przeprowadzone przez Lu Chen w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle badało ten potencjalny związek i nie znalazło przekonujących powiązań (Chen et al., 2014). Badanie to, opublikowane w „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, jest jednym z najbardziej obszernych i metodycznie rygorystycznych badań na ten temat.

Skąd wziął się ten mit?

Idea, że staniki mogą przyczyniać się do rozwoju raka piersi, opiera się często na teorii, że biustonosze mogą hamować przepływ limfy i tym samym prowadzić do akumulacji toksyn w tkance piersiowej. Jednak ten przekaz wydaje się mieć więcej wspólnego z mitem niż z potwierdzoną wiedzą medyczną. System limfatyczny ludzkiego ciała jest znacznie bardziej złożony i nie wykazano klinicznie, aby noszenie stanika miało negatywny wpływ na jego funkcjonowanie.

Inne czynniki ryzyka raka piersi

Rak piersi jest wieloczynnikową chorobą, co oznacza, że do jego rozwoju przyczynia się wiele rozmaitych czynników. Do tych o udowodnionej skuteczności zalicza się między innymi predyspozycje genetyczne, wiek, historię reprodukcyjną (wiek pierwszej menstruacji, pierwszej ciąży, menopauzy), stosowanie leków hormonalnych, spożywanie alkoholu, otyłość, palenie tytoniu oraz niewystarczająca aktywność fizyczna.

Rekomendacje dla zdrowych piersi

Nauka zaleca, aby skupić się na udowodnionych metodach zapobiegania wartościowym dla zdrowia piersi, takich jak regularne badania kontrolne, samokontrola piersi, podtrzymywanie zdrowej masy ciała, unikanie nadużywania alkoholu oraz prowadzenie aktywnego stylu życia. Podejście proaktywne jest zawsze wskazane, natomiast lęk przed biustonoszem wydaje się nieuzasadniony w świetle obecnych badan naukowych.

Podsumowując

Pomimo anegdotycznych teorii i obaw, współczesna medycyna nie potwierdza, aby istniał bezpośredni związek między noszeniem staników a wzrostem ryzyka raka piersi. Dalsze badania w tej dziedzinie, jak w każdej dziedzinie dotyczącej zdrowia publicznego, są zawsze pożądane, ale na obecnym etapie, kobiety powinny czuć się komfortowo z decyzją noszenia biustonosza opartą na osobistych preferencjach, a nie strachu przed złym wpływem na zdrowie.

Odniesienia:

  • Chen, L., Malone, K. E., & Li, C. I. (2014). Bra Wearing Not Associated with Increased Breast Cancer Risk Among Postmenopausal Women. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, 23(10), 2181-2185.
(Visited 1 times, 1 visits today)
Close